Blog > Komentarze do wpisu

Kominki.

Niech ktoś napisze, kto zalicza się do garstki osób, które z jakiegoś powodu nie chcą mieć kominka w domu. Ale większość z nas chciała i ma lub chce i kiedyś założy kominek na przykład w salonie.

Ten element domu niezmiennie kojarzy się z ciepłem, bezpieczeństwem. Może być zarówno dopełnieniem aranżacji wnętrza jak tez bazą wyjściową do tego co w dookoła niego znajdzie miejsce. Zamiast tradycyjnego kominka spotyka się również- najczęściej w krajach Europy Północnej- kozy i piecyki. Jeśli zbudowane są z ozdobionych kafli stanowią ciekawy element dekoracyjny.


Oprócz estetyki posiadają również funkcję praktyczną: można na nich ugotować obiad, zagrzać wodę, no i co najważniejsze- docieplają pomieszczenie. W Bretanii i Normandii przyjęło się wstawianie kozy do istniejącego już kominka, szczególnie jeśli jej konstrukcja jest już „nadgryziona zębem czasu”.


Pierwsze kominki w historii to dziury w ścianie. Byłam kiedyś gościem w hotelu mieszczącym się w barokowym pałacu. Ozdobą każdej sali na parterze i wszystkich pokoi na piętrze były piękne kominki otwarte otoczone marmurowymi gzymsami.


Trafiłam tam w porę ulew i burz w środku lata. Jedna z nich była okraszona kulami gradu, który wpadając do kominów „wyczyścił” sadzę i kule gradu wypadły na paleniska. Nowoczesne kominki mają wiele zabezpieczeń chroniących przed takimi atrakcjami. Mają też obecnie lepiej spełnioną funkcję ogrzewania- nie tylko pomieszczenia w którym się znajdują ale nawet całego domy, jeśli kominek ma podłączony płaszcz wodny lub systemy cyrkulacji ciepłego powietrza.


Prywatnie zawsze marzyłam o kominku, aż doczekałam się tej realizacji. Oprócz walorów estetycznych, kominek w moim domu jako uzupełnienie głównego systemu ogrzewania przynosi mi spore oszczędności. A wieczory z widokiem na rozbłyskujące promyki i trzask drewna w palenisku- bezcenne.wtorek, 31 marca 2015, agliwicka

Polecane wpisy

  • Powitanie z Afryką;-)

    W każdym z nas drzemie potrzeba powrotu do dawnych czasów. Dla niektórych przybiera to uczucie tak mocny wymiar, że chcą na co dzień stworzyć wokół siebie namia

  • Szykujcie dekoracje na wielkanoc.

    Witam was, wielkimi krokami nadchodzą cudowne czasy dla wielbicieli rękodzieła i dekoracji. Wiosna już jutro, (spróbujcie sobie zrobić w pracy dzień wagarowic

  • Nie święci tapety kładą

    Co mamy zrobić kiedy wszyscy fachowcy są w Anglii? Nie czekać na nich tylko niektórych rzeczy nauczyć się robić samemu. Chodzi mi o tapetowanie bo mamy teraz

Komentarze
2017/01/21 14:27:54
Kominek to element wyposażenia domu, który sprawia, że salon staje się miejscem ciepłym i przytulnym szczególnie zimą. Jednak warunek jest taki, że kominek musi nawiązywać wyglądem do tradycyjnego, nie podobają mi się takie nowoczesne kominki, które często przypominają bardziej jakieś urządzenie niż kominek.
-
2017/11/13 08:43:21
Słyszeliście o www.streetraven.pl? Pomagają sprzedać stare meble.