RSS
wtorek, 31 marca 2015

Niech ktoś napisze, kto zalicza się do garstki osób, które z jakiegoś powodu nie chcą mieć kominka w domu. Ale większość z nas chciała i ma lub chce i kiedyś założy kominek na przykład w salonie.

Ten element domu niezmiennie kojarzy się z ciepłem, bezpieczeństwem. Może być zarówno dopełnieniem aranżacji wnętrza jak tez bazą wyjściową do tego co w dookoła niego znajdzie miejsce. Zamiast tradycyjnego kominka spotyka się również- najczęściej w krajach Europy Północnej- kozy i piecyki. Jeśli zbudowane są z ozdobionych kafli stanowią ciekawy element dekoracyjny.


Oprócz estetyki posiadają również funkcję praktyczną: można na nich ugotować obiad, zagrzać wodę, no i co najważniejsze- docieplają pomieszczenie. W Bretanii i Normandii przyjęło się wstawianie kozy do istniejącego już kominka, szczególnie jeśli jej konstrukcja jest już „nadgryziona zębem czasu”.


Pierwsze kominki w historii to dziury w ścianie. Byłam kiedyś gościem w hotelu mieszczącym się w barokowym pałacu. Ozdobą każdej sali na parterze i wszystkich pokoi na piętrze były piękne kominki otwarte otoczone marmurowymi gzymsami.


Trafiłam tam w porę ulew i burz w środku lata. Jedna z nich była okraszona kulami gradu, który wpadając do kominów „wyczyścił” sadzę i kule gradu wypadły na paleniska. Nowoczesne kominki mają wiele zabezpieczeń chroniących przed takimi atrakcjami. Mają też obecnie lepiej spełnioną funkcję ogrzewania- nie tylko pomieszczenia w którym się znajdują ale nawet całego domy, jeśli kominek ma podłączony płaszcz wodny lub systemy cyrkulacji ciepłego powietrza.


Prywatnie zawsze marzyłam o kominku, aż doczekałam się tej realizacji. Oprócz walorów estetycznych, kominek w moim domu jako uzupełnienie głównego systemu ogrzewania przynosi mi spore oszczędności. A wieczory z widokiem na rozbłyskujące promyki i trzask drewna w palenisku- bezcenne.11:04, agliwicka
Link Komentarze (2) »
czwartek, 26 marca 2015

Skwar, gorąco i duchota oraz płowa pustynia a wśród niej rzędy pałaców i ogrodów. To wszystko tworzy w Afryce Północnej trochę nierzeczywisty obraz ale właśnie przez to pełen uroku.

Wymarzone miejsce ukojenia i spokoju. Gwarancja odpoczynku. Taki nastrój dają tamtejsze wnętrza.

Współczesna architektura tamtych rejonów nadal czerpie wzory z lokalnego krajobrazu i odwiecznych miejscowych zwyczajów i tradycji.

Podłogi wyłożone są  zazwyczaj w szachownicę, glazurowanymi płytkami , kafle na ścianach tworzą rodzaj boazerii o żywych kolorach i charakterystycznych dla islamu roślinnych bądź geometrycznych wzorach.Barwy i materiały pochodzenia naturalnego odgrywają ważną rolę w wiejskim stylu Afryki Północnej. Bogaty, czerwony brąz od wieków był kolorem charakterystycznym dla najgorętszych regionów świata... Pochodzi on od koloru gliny, która była  tam głównym materiałem budowlanym przez wieki.

Co jest najbardziej charakterystyczne dla rustykalnych wnętrz inspirowanych Afryką Północną?

  • Czerwonobrązowe donice na tarasach oraz dachówki na rozgrzanych dachach.


  • Optycznie chłodzącym elementem wnętrz  są często jasne ściany w odcieniach bieli i chłodnego błękitu.


 

  •  glazurowane kafelki z terakoty. (Jeżeli będziecie urządzać dom według tego stylu-zapoznajcie się ze schematem ułożenia płytek widocznych na przykład w islamskich świątyniach).

Tak często pojawia się tu słowo islam, że zaraz pomyślicie, że pisze do was wyznawca dżihadu. Nic z tych rzeczy.

Oprócz fantastycznej stylistyki, którą podziwiam; w niczym innym mentalność islamska mi nie odpowiada. 

11:49, agliwicka
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 marca 2015

W każdym z nas drzemie potrzeba powrotu do dawnych czasów.

Dla niektórych przybiera to uczucie tak mocny wymiar, że chcą na co dzień stworzyć wokół siebie namiastkę historycznego, tradycyjnego wnętrza. Nie są dla nas zaskoczeniem wnętrza przypominające stare wnętrza angielskie, skandynawskie czy góralskie. Kiedy zaś widzimy wnętrze, które przypomina nam wakacje w Tunezji czy Maroku zaczynamy doszukiwać się ideologii która kierowała właścicielem, który to wnętrze urządził.

Ze wszystkich dalekich stron najbardziej inspirującą wersję rustykalnego stylu proponują kraje Afryki północnej ale także będące pod wpływem ich kultury południowe krańce Hiszpanii.Niepotrzebnie- wystarczy umiłowanie bogatych wzorów i intensywnych kolorów oraz odwaga w eksperymentowaniu nimi aby zdecydować się na rustykalny styl rodem z Afryki czy półwyspu Arabskiego.

Żywe czerwienie, oślepiający błękit, ostra zieleń i przepiękne żółcie, to wszystkie kolory które przepełniają arabskie targowiska zwane suku.


Serdecznie zapraszam, abyście śledzili kolejne wpisy, w których opowiem- za pomocą jakich elementów stworzyć Afrykańskie wnętrze w środku Europy.12:08, agliwicka
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 19 marca 2015

Witam was, wielkimi krokami nadchodzą cudowne czasy dla wielbicieli rękodzieła i dekoracji.


Wiosna już jutro, (spróbujcie sobie zrobić w pracy dzień wagarowicza- ciekawe ilu pracodawców potraktowałoby to jako dobry żart?;-)).

Kwiaciarnie już dawno dobrze zaopatrzone w kwitnące kwiaty cebulowe, „półprodukty„ do tworzenia dekoracji także dostępne, więc proszę wybrać się na zakupy w celu nabycia koszyczków, rafii, kwiatów. Wydmuszki do ozdoby proszę wykonać przy okazji następnego śniadania robiąc jajecznicę.

Zaopatrzonych zapraszam na następny wpis- podzielę się pomysłami na proste dekoracje wiosenno- wielkanocne!

12:48, agliwicka
Link Dodaj komentarz »
piątek, 30 stycznia 2015

Co mamy zrobić kiedy wszyscy fachowcy są w Anglii?

Nie czekać na nich tylko niektórych rzeczy nauczyć się robić samemu. Chodzi mi o tapetowanie bo mamy teraz tyle pięknych tapet ze aż szkoda nie
potrafić założyć sobie kawałka przynajmniej jako element dekoracyjny ściany.

Brak doświadczenia zrównoważy precyzja i przestrzeganie podstawowych zasad.

 

Zbierz niezbędnik tapeciarza/ tapeciary

 

Pędzel ławkowiec do nakładania kleju

nóż do tapet

tapeta- na przykład winylowa

wałek gumowy

szczotka do tapetowania

klej do tapet

wiadro plastikowe

szyna stalowa

poziomica

pion

drabina

nożyk introligatorski

 

Sposób wykonania ;-) (jak przepis kulinarny)

 Zanim zaczniesz, ścianę z surowym tynkiem pokryj środkiem gruntującym, jeśli ściana jest pokryta farba emulsyjna umyj ja specjalnym płynem.

Jeśli masz starą tapetę w tym miejscu usuń ją zwilżając wcześniej preparatem do odklejania tapet.

Miejsce na nowa tapetę ma być czyste suche i gładkie. Jeśli jest wilgotne nanieś na nie warstwę powłoki wodoszczelnej.

Zdemontuj gniazdka, listwy w obrębie kładzenia tapety.

W trakcie pracy nie smaruj klejem zbyt wielu kawałków tapety i zawsze czekaj aby równomiernie nasiąknęła klejem. W tym celu kawałek posmarowany złóż na 3 części posmarowaną stroną do środka aby klej nie wysechł.

W przypadku tapety na podkładzie fizelinowym smaruje się klejem jedynie ścianę.

Dokładnie dopasowuj wzór.

Aby ułatwić sobie równe przyklejenie, narysuj za pomocą poziomicy  lub pionu ( przyrząd do wyznaczania kierunku pionowego) linie na ścianach w miejscach gdzie przykleisz paski tapety.Tapetuj zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce tapety, nie będzie wtedy
widać różnic na łączeniach.

Przykładaj bryt tapety od góry. Rozwijaj go wzdłuż i dokładnie dopasuj do narysowanych na ścianie linii. Nierówności wygładzaj wałkiem gumowym lub szczotką .Kolejne pasy przyklejaj na styk aby nie nachodziły na siebie ani żeby nie zostały luki.

Nadmiar tapety odcinaj nożykiem.

Nie święci garnki lepią, wam też się uda;-) Ja swoje pierwsze tapetowanie ciężko przeżyłam ale jaka dumna byłam kiedy na pytania „Ile zapłaciłaś za naklejenie tapet?” mogłam odpowiedzieć-”Nic”

 

Powodzenia!

 

A.Gliwicka

10:49, agliwicka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 18 stycznia 2015

Fakt, że rozpoczęły się ferie zimowe dla dzieci nie pomaga mi w tym roku myśleć że mamy środek zimy, słońce, które pięknie przyświeca mi przez okno krzyczy Wiosna!

Nie jestem z tego powodu szczęśliwa. Dla mnie tradycyjna zmienność pór roku ma być taka jak uczono nas w elementarzu lata temu. Więc jeśli nie ma mrozu i śniegu jestem niepocieszona.

Siłą rzeczy jednak zaczynam myśleć o ogrodzie na sezon letni.

 Miałam na jesień z okazji posezonowych wyprzedaży kupić nowy zestaw
mebli ogrodowych. (Szczerze mówiąc wyrzucałam sobie, że tego w końcu nie zrobiłam do wczoraj, oglądając niezobowiązująco  „Forrest Gump” bo oglądałam już kilka razy zaczęłam przerzucać oferty, porady dotyczące materiałów z jakich najlepiej mieć meble ogrodowe. I olśniło mnie.)

 
Znalazłam gdzieś przypadkiem informację o drewnie polimerowym. Okazuje się, że stworzono materiał który doskonale imituje drewno a jest wysoce odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie odkształca się, nie rozchodzi,nie ma konieczności konserwowania go. Dodatkowo w czasach, kiedy dużą wagę przykładamy do dbałości o środowisko naturalne mamy podwójne pole do popisu- nie dość ze nie zużywane jest drewno to materiał z którego robione jest drewno polimerowe poddawany jest całkowitemu recyclingowi. Meble to jedno do ogrodu ale już oczyma wyobraźni zobaczyłam już panele podłogowe, elewację (za sto lat bo sto lat ale marzy mi się) Zero problemów z deskami na podłodze w kuchni, bez obaw, że zniszczy się przy okazji mycia chlapania woda i tym podobnych. Aha! Doniczki są tez ! Także wszystko co może być drewniane a boicie się, że zniszczy je wilgoć, korniki -możecie zastąpić drewnem polimerowym. Za tydzień rusza moja łazienka o której wspominałam i zamówię sobie do niej właśnie podesty z drewna polimerowego. Aha nie napisałam gdzie to znalazłam. Proszę link poniżej


http://dm-system.pl

13:15, agliwicka
Link Dodaj komentarz »
sobota, 10 stycznia 2015

Cześć wszystkim w Nowym roku, życzę wam wszystkiego najlepszego,
spełnienia marzeń, dużo radości, zdróweczka! Aha! Realizacji planów!

Ja mam za miesiąc plan do realizacji- remont łazienki.

Właśnie jestem na etapie szukania odpowiednich mebli ….meble są ważnym elementem wyposażenia łazienki. Odpowiednio dobrany kształt i fason stanowi  dopełnienie całego wystroju bądź jest jego głównym elementem. Dobrze zorganizowana łazienka w pełni prezentuje swoje piękno. Na czym najbardziej mi zależy?

No wiadomo,że na wyglądzie, ale nie zapominam tez ,ze łazienka to dość specyficzne miejsce charakteryzujące się czynnikiem, który dla mebli ogólnie jest niekorzystny- wysoka wilgotność pomieszczenia. Dlatego meble do łazienki powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości.


Jednym z najlepszych materiałów jest wysokiej gęstości płyta wilgocio odporną pokryta żywicą melaminowa. Kolejnym materiałem jest płyta MDF poddana najpierw specjalnej impregnacji a później zabezpieczona kilkoma warstwami odpowiednich lakierów tworzącymi powłokę odporną na wilgoć. Trzeba też zwrócić uwagę na jakość zawiasów i prowadnic.


Mój znajomy pracujący w sklepie z meblami obdarował mnie tą wiedzą i jestem mu wdzięczna bo byłabym niepocieszona gdybym wydała kasę a po dwóch miesiącach meble zaczęłyby puchnąć....


 

Te dwa komplety to moi faworyci, jeden dość inny niż drugi...jakieś sugestie?

11:45, agliwicka
Link Komentarze (2) »
wtorek, 06 stycznia 2015

Witam serdecznie

W domu często wydaje się że jest szaro i nudnie i ma się chęć coś zmienić. Ja w takich monetach decyduję się na zmianę dodatków.


Oczywiście kolorystykę dobieram według pory roku. Zimą wolę ciepłe kolory z dodatkiem bieli a to z racji tego że dni są krótkie i pochmurne, brak słońca oraz szarość za oknem sprawia że mam chęć rozświetlić mieszkanie.

Zakładam białe firany i zasłony w kolorze ciepłej pastelowej zieleni do tego poduszki na kanapy, obrus oraz osłonki na doniczki. Niby nie wielka zmiana ale w mieszkaniu robi się przyjemniej.

Lato zaś to wspaniała pora roku, w tedy decyduję się na żywe i ostre kolory czerwienie, pomarańcze i seledyny oczywiście wszystko z umiarem by nie zrobić z domu przedszkola,kupiłam kilka wazonów w ciekawych barwach, misę na owoce czy ręczniki kuchenne niby nie duża ale zawsze to zmiana która ożywia wnętrze.

W sypialni wymieniając pościel czy narzutę na fotel, ramkę na zdjęcia  też w jakimś stopniu nada nowego wyglądu pomieszczeniu. Mogę nie mieć racji ale dla mnie tak nie duża zmiana czasami jest zbawienna i poprawia humor, powoduje że przychodzą chęci do działania.

Dla każdej osoby znudzonej swoim mieszkaniem szczerze polecam takie metamorfozę.

21:08, agliwicka
Link Dodaj komentarz »
piątek, 03 października 2014

Hej. Mam dla was znakomitą wiadomość! Dzisiejszy post poświęcam mojej osobie :) Cieszycie się, prawda? :)


Na imię mi Ada. Kocham przemeblowania i urządzanie wnętrz. Lubię odwiedzać sklepy meblowe i pomagać znajomym w dekorowaniu mieszkań. Ale jest to wyłącznie moja pasja.


Na co dzień zajmuję się projektowaniem ubrań. Ta praca trochę mnie już zaczyna męczyć, więc niewykluczone, że niedługo ją zmienię :) Nie warto w życiu trzymać się czegoś, co nie daje radości.
Lubię tradycyjną, polską kuchnię i staram się wprowadzać coraz to nowe regionalne potrawy do mojego domu. Fajnie jest spróbować czegoś nowego. Kocham konie i jazdę konną.


Lubię przeczytać dobrą książkę, ale zwykle czytam romanse. Nie mam chłopaka, ale lubię pomarzyć sobie o romantycznych chwilach. Mam nadzieję, że mnie to też kiedyś spotka :)


Zapraszam na moje kolejne wpisy. Będą równie obiecujące, co poprzednie. :)
 

09:08, agliwicka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 28 września 2014

Hej. U mnie dzisiaj świeci słońce, a jak jest u was? :) Mam nadzieję, że humor wam dopisuje, bo to może być już ostatnia taka niedziela! Korzystajcie z ciepła i słońca, półki jest ku temu okazja.


No ale przecież nie o pogodzie będziecie tutaj czytać :) Zapraszam was dzisiaj na posta poświęconego fotelom.


Fotele jak wyglądają, każdy z nas wie. Teoretycznie. Bo obecnie na rynku pojawiło się wiele, różnych stylizacji - powstają coraz to śmieszniejsze i ciekawsze modele foteli.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze fotelu:


- cena - oczywiste kryterium,
- przeznaczenie mebla - innymi kryteriami będziemy się kierować, kiedy mebel będzie naszym narzędziem do pracy, a innymi kiedy będą siadali na nim nasi goście,
- wygoda,
- ochrona kręgosłupa,
- styl i kolorystyka zgodna ze stylem w naszym pokoju.


Oczywiście każdy z was może stworzyć swoją własną listę kryteriów. Nie jest przecież ona zamknięta.


Jakie fotele obecnie zwracają teraz uwagę:


- stylizowane na zabytkowe - na przykład XVIII czy XIX wieczne,
- skórzane z kołami samochodowymi w oparciu,
- w kształcie dłoni,
- siedzisko obłożone książkami dookoła,
- kolorowe, w ciapki,
- w kształcie jajka,
- z nierównomiernym tylnym oparciem - przypominającym wierzchołki gór,
- worki z groszkiem w kształcie piłki do nogi,
- mocowane do sufitu szklane bańki z poduszkami,
- koliste, zrobione z drutu bądź siatki
- kołyski - kołyska i obok fotel zamocowane są na płozach - matka może usiąść na fotelu i bujać dziecko, które będzie leżało w kołysce,
- przypominające fotele dentystyczne,
- z puszek po piwie - te raczej nie są w sprzedaży. Pewnie jest to unikalna koncepcja studentów :)
- oraz wiele innych.


Czy wszystkie z tych foteli spełniają założone kryteria? Z pewnością nie, ale na pewno takie fotele wyglądają niecodziennie. Co sądzicie? :)

12:13, agliwicka
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2