RSS
wtorek, 31 marca 2015

Niech ktoś napisze, kto zalicza się do garstki osób, które z jakiegoś powodu nie chcą mieć kominka w domu. Ale większość z nas chciała i ma lub chce i kiedyś założy kominek na przykład w salonie.

Ten element domu niezmiennie kojarzy się z ciepłem, bezpieczeństwem. Może być zarówno dopełnieniem aranżacji wnętrza jak tez bazą wyjściową do tego co w dookoła niego znajdzie miejsce. Zamiast tradycyjnego kominka spotyka się również- najczęściej w krajach Europy Północnej- kozy i piecyki. Jeśli zbudowane są z ozdobionych kafli stanowią ciekawy element dekoracyjny.


Oprócz estetyki posiadają również funkcję praktyczną: można na nich ugotować obiad, zagrzać wodę, no i co najważniejsze- docieplają pomieszczenie. W Bretanii i Normandii przyjęło się wstawianie kozy do istniejącego już kominka, szczególnie jeśli jej konstrukcja jest już „nadgryziona zębem czasu”.


Pierwsze kominki w historii to dziury w ścianie. Byłam kiedyś gościem w hotelu mieszczącym się w barokowym pałacu. Ozdobą każdej sali na parterze i wszystkich pokoi na piętrze były piękne kominki otwarte otoczone marmurowymi gzymsami.


Trafiłam tam w porę ulew i burz w środku lata. Jedna z nich była okraszona kulami gradu, który wpadając do kominów „wyczyścił” sadzę i kule gradu wypadły na paleniska. Nowoczesne kominki mają wiele zabezpieczeń chroniących przed takimi atrakcjami. Mają też obecnie lepiej spełnioną funkcję ogrzewania- nie tylko pomieszczenia w którym się znajdują ale nawet całego domy, jeśli kominek ma podłączony płaszcz wodny lub systemy cyrkulacji ciepłego powietrza.


Prywatnie zawsze marzyłam o kominku, aż doczekałam się tej realizacji. Oprócz walorów estetycznych, kominek w moim domu jako uzupełnienie głównego systemu ogrzewania przynosi mi spore oszczędności. A wieczory z widokiem na rozbłyskujące promyki i trzask drewna w palenisku- bezcenne.11:04, agliwicka
Link Komentarze (2) »
czwartek, 26 marca 2015

Skwar, gorąco i duchota oraz płowa pustynia a wśród niej rzędy pałaców i ogrodów. To wszystko tworzy w Afryce Północnej trochę nierzeczywisty obraz ale właśnie przez to pełen uroku.

Wymarzone miejsce ukojenia i spokoju. Gwarancja odpoczynku. Taki nastrój dają tamtejsze wnętrza.

Współczesna architektura tamtych rejonów nadal czerpie wzory z lokalnego krajobrazu i odwiecznych miejscowych zwyczajów i tradycji.

Podłogi wyłożone są  zazwyczaj w szachownicę, glazurowanymi płytkami , kafle na ścianach tworzą rodzaj boazerii o żywych kolorach i charakterystycznych dla islamu roślinnych bądź geometrycznych wzorach.Barwy i materiały pochodzenia naturalnego odgrywają ważną rolę w wiejskim stylu Afryki Północnej. Bogaty, czerwony brąz od wieków był kolorem charakterystycznym dla najgorętszych regionów świata... Pochodzi on od koloru gliny, która była  tam głównym materiałem budowlanym przez wieki.

Co jest najbardziej charakterystyczne dla rustykalnych wnętrz inspirowanych Afryką Północną?

  • Czerwonobrązowe donice na tarasach oraz dachówki na rozgrzanych dachach.


  • Optycznie chłodzącym elementem wnętrz  są często jasne ściany w odcieniach bieli i chłodnego błękitu.


 

  •  glazurowane kafelki z terakoty. (Jeżeli będziecie urządzać dom według tego stylu-zapoznajcie się ze schematem ułożenia płytek widocznych na przykład w islamskich świątyniach).

Tak często pojawia się tu słowo islam, że zaraz pomyślicie, że pisze do was wyznawca dżihadu. Nic z tych rzeczy.

Oprócz fantastycznej stylistyki, którą podziwiam; w niczym innym mentalność islamska mi nie odpowiada. 

11:49, agliwicka
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 marca 2015

W każdym z nas drzemie potrzeba powrotu do dawnych czasów.

Dla niektórych przybiera to uczucie tak mocny wymiar, że chcą na co dzień stworzyć wokół siebie namiastkę historycznego, tradycyjnego wnętrza. Nie są dla nas zaskoczeniem wnętrza przypominające stare wnętrza angielskie, skandynawskie czy góralskie. Kiedy zaś widzimy wnętrze, które przypomina nam wakacje w Tunezji czy Maroku zaczynamy doszukiwać się ideologii która kierowała właścicielem, który to wnętrze urządził.

Ze wszystkich dalekich stron najbardziej inspirującą wersję rustykalnego stylu proponują kraje Afryki północnej ale także będące pod wpływem ich kultury południowe krańce Hiszpanii.Niepotrzebnie- wystarczy umiłowanie bogatych wzorów i intensywnych kolorów oraz odwaga w eksperymentowaniu nimi aby zdecydować się na rustykalny styl rodem z Afryki czy półwyspu Arabskiego.

Żywe czerwienie, oślepiający błękit, ostra zieleń i przepiękne żółcie, to wszystkie kolory które przepełniają arabskie targowiska zwane suku.


Serdecznie zapraszam, abyście śledzili kolejne wpisy, w których opowiem- za pomocą jakich elementów stworzyć Afrykańskie wnętrze w środku Europy.12:08, agliwicka
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 19 marca 2015

Witam was, wielkimi krokami nadchodzą cudowne czasy dla wielbicieli rękodzieła i dekoracji.


Wiosna już jutro, (spróbujcie sobie zrobić w pracy dzień wagarowicza- ciekawe ilu pracodawców potraktowałoby to jako dobry żart?;-)).

Kwiaciarnie już dawno dobrze zaopatrzone w kwitnące kwiaty cebulowe, „półprodukty„ do tworzenia dekoracji także dostępne, więc proszę wybrać się na zakupy w celu nabycia koszyczków, rafii, kwiatów. Wydmuszki do ozdoby proszę wykonać przy okazji następnego śniadania robiąc jajecznicę.

Zaopatrzonych zapraszam na następny wpis- podzielę się pomysłami na proste dekoracje wiosenno- wielkanocne!

12:48, agliwicka
Link Dodaj komentarz »